خانه اجتماعی نقش والدین در تربیت شخصیت نوجوانان در سنین بلوغ

نقش والدین در تربیت شخصیت نوجوانان در سنین بلوغ

والدین و تربیت نوجوانان در بلوغ
والدین و تربیت نوجوانان در بلوغ

نوجوانی دوره تنش و طوفان

به مناسبت روز نوجوان

نوجوان حد فاصل بین کودکی و بزرگسالی است که این سن بلوغ نوجوانی در افراد و در جوامع مختلف می تواند متفاوت باشد. در همین رابطه می توان گفت نوجوانی دوره انتقال از وابستگی کودکی به استقلال و مسئولیت پذیری جوانی و بزرگسالی است. رفتار نوجوانان گاهی مانند کودکان می ماند و گاهی مانند بزرگسالان است که روانشناسی به نام «استانلی هال» ، نوجوانی را دوره تنش ، طوفان و تولدی دوباره می نامد. این دوره در واقع دوره زندگی حساس هر فرد در زندگی اش است که تغییرات ظاهری و درونی با هم همراه است.

در این دوره نه تنها رشد جسمی خیلی سریع صورت می گیرد بلکه به همان اندازه تکامل احساسات ، روابط اجتماعی و منطقی نیز حرکتی تند و سریع دارد. در این دوره نوجوان خود را در میان انبوهی از نیازهای جدید و احساسات نو می بیند. او همواره باید بداند در مقابل توانایی هایی که خداوند به او اعطاء نموده است چه مسئولیتهایی دارد.

نوجوانان امروز ؛ متفاوت تر از همیشه

از طرف دیگر باید گفت شناخت نوجوانان کار چندان آسانی نیست چرا که امروزه در عصر تکنولوژی روشهای گذشته در مورد نوجوانان کارایی خود را از دست داده است ؛ به طوری که امروزه نوجوانان دیدی متفاوت دارند ؛ به عنوان مثال در گذشته تمام خانواده در یک اتاق می خوابیدند ولی امروز هر نوجوانی اتاقی مستقل و جداگانه دوست دارد و خانواده ها هم امروزه نوجوانان خود را کودکان بی چون چرای خود می دانند که تمام حرفهای آنان را بدون هیچ پس و پیشی انجام می دهند.

در همین راستا باید گفت که امروزه نوجوانان تغییر کرده اند و دوست دارند در اکثر مواقع از خانواده های خود دور باشند و وقتشان را نزد دوستانشان بگذارنند ؛ در این دوره است که نوجوان دوست دار آزادی است ، علاقه به جنس مخالف دارد ، روی ظاهر خود بسیار حساس است و دوست دارد خوش قیافه و خوش تیپ به نظر برسد!

در این دوران از زندگی نوجوانان بسیار پرخور هستند و همین پرخوری باعث چاقی آنان می شود که مجبور به رژیم گرفتن می شوند. حال اگر شما پدر یا مادر یک نوجوان هستید به طور حتم می دانید که آنها چقدر از لحاظ جسمانی و عاطفی تغییر می کنند. در یک لحظه با هم گفت و گوی خوبی دارند و در لحظه ای دیگر در حال داد و فریاد زدن هستند.

نوجوانان کلید سلامت نسل حال و آینده 

گفتنی است که مهم ترین وظیفه مربیان در تعلیم و تربیت دانش آموزان ، شناخت خصایص و ویژگیهای نوجوانان می باشد. نوجوانان هدف های عالی را دنبال می کنند ، قدرت تشخیص و تمییز دادن در آن ها بالاست ، بیشتر در عالم تخیل زندگی می کنند و همچنین رغبتهای شغلی در آنها ایجاد می شود و به تشخیص و انتخاب بین مشاغل گوناگون می اندیشند.

در همین راستا می توان به شش ویژگی نوجوانی اشاره کرد که عبارتند از رشد جسمانی ، رشد جنسی ، رشد شناختی ، رشد اجتماعی ، رشد عاطفی و رشد اخلاقی.

نقش والدین در برابر نوجوانان چیست؟

نوجوانان سعی می کنند که در دوران بلوغ جایگاه خود را پیدا کنند ؛ در نتیجه نیازهایشان با نیازهای دوران کودکیشان متفاوت است. اولین نکته این است که والدین بتوانند رفتارهای صحیحی با کودکانشان داشته باشند و این دوران بلوغ را به خوبی بشناسند و از نیازهای فرزندانشان در این سن آگاهی داشته باشند.

در بعضی مواقع نیاز است که والدین از خطاهای فرزندشان چشم پوشی کنند و آنها را از لحاظ رفتاری دائم باز خواست نکنند و نیز بعضی از رفتارهای او را در این سن درک کنند. والدین می توانند با آموزش دادن نوجوانان در مورد بلوغ ، مهارت حل مسائل و نحوه گذراندن اوقات فراغت تا حدودی مشکلات دوران بلوغ آن ها را کاهش دهند.

آنها باید بتوانند که اعتماد فرزندانشان را به خود جلب کنند ، توجه کافی به آنان داشته باشند و همیشه با آنها گفتگو کنند؛ همچنین خانه نیز باید محل امنیت و آرامش برای نوجوانان باشد.

« روز نوجوان بر همه نوجوانان این مرز و بوم مبارک باد »

نسل خورشید / اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − هشت =