خانه اجتماعی پروانه ها، مهاجران بی خطر

پروانه ها، مهاجران بی خطر

رقص بال مخملی ها در تبریز

به گزارش نسل خورشید|تبریزاین روزها فرش قرمزی زیر پای بال مخملی‌ها پهن کرده است؛ چنان این پروانه ها در شهر به رقص آمده‌اند که همه دوربینها لحظات رنگینی را  به ثبت رسانده اند

نسل خورشید| گروه استان‌ها- آناهیتا رحیمی: چند لحظه‌ای روی گلی نشست، آهسته با نوک پاهایم به دنبالش رفتم اما حیف که زود پرید؛ بال‌های مخملی که با رنگ سفید و نارنجی عجین شده بود قدری نور هم که بر آن بتابد همچون مرواریدی در صدف، دلبری می‌کند. اما قرار نیست مکث کند آسمان باید از وجودش سیراب شود و برای لحظه‌ای هم که شده هم نشینی با گل‌ها را برای خود خاطره سازد.

چنان محو تماشای این موجود ظریف شدم که یادم رفت بگویم منظورم همان پروانه‌های خوش خط و خالی است که این روزها سر از پیله باز کرده و میهمان ناخوانده‌ی شهرمان شده است تا رونق خاصی به طبیعت بخشند. پیش از این وقتی صحبت از این خوش خط و خال‌ها می‌شد، می‌گفتند پروانه‌ها که به شهر نمی‌آیند باید دل به طبیعت بدهی تا آنها را ببینی؛ دلمان لک زده بود تا در همین گوشه و کنار، پروانه‌ها را ببینیم که خدا را شکر بالاخره سری هم به ما زدند.

دیدن این پروانه‌های زیبا و خوش‌رنگ، ناخودآگاه مرا به یاد حیاط خانه مادربزرگ می‌اندازد؛ کودکی دنیای عجیبی دارد ساعت‌ها منتظر آمدن یک پروانه می‌نشستم تا بلکه دستان کوچکم آن‌را لمس کند و چند روزی میهمان من باشد اما مادربزرگم همیشه می‌گفت دخترم، خانه پروانه‌ها طبیعت است، این شد که فهمیدم پروانه‌ها باید پرواز کنند.

حضور این پروانه‌ها هیچ گونه خسارتی به محیط زیست و کشاورزی وارد نمی‌آورد و نیازی نیست کشاورزان نگران شده و اقدام به سم‌پاشی نمایند.

از یاد نبریم که این بال مخملی‌ها برای خودشان قصه‌ای دارند؛ این بار آمده‌اند تا اوج خلقت خداوند و ترکیبی از رنگ‌ها را به تصویر بکشند جا دارد سراغی از کسانی بگیریم که رفاقتی دیرینه با پروانه‌ها دارند بهتر می‌توانند تا راز دورهمی پروانه‌ها را برایمان فاش کنند.

فعال محیط زیست می‌گوید: تغییرات آب و هوایی و بارش‌های فراوان، شرایط خاصی را برای رویش گونه‌های گیاهی که برای پروانه‌ها و لاروهای آنها، منبع غذایی هستند را فراهم آورده است. با توجه به وفور گیاهان، میزبان پروانه‌ها، چه در مرحله تخم گذاری و چه در مرحله تغذیه هستیم که باعث حضور طغیانی پروانه‌ها شده است.

پیمان ابوالفتح پور، به آفت نبودن این پروانه‌ها اشاره کرده و ادامه می‌دهد: حضور این پروانه‌ها هیچ گونه خسارتی به محیط زیست و کشاورزی وارد نمی‌آورد و نیازی نیست کشاورزان نگران شده و اقدام به سم‌پاشی کنند.

شرایط زیست محیطی مناسب

کارشناس کشاورزی، شرایط آب و هوایی و پوشش گیاهی مناسب را برای وجود پروانه‌ها مؤثر دانسته و بیان می‌کند : پروانه‌هایی که اخیراً در شهرمان به چشم می‌خورد با نام علمی Vanessa Cardui (ونسا کاردوئی) شناخته شده‌اند که با رنگ بندی ترکیبی سفید و نارنجی و سیاه که عمرشان یک تا دو ماه بوده و نهایتاً امسال تخم گذاری کرده و اگر سال بعد هم آب و هوا و بارش‌ها، همانند امسال بوده و پوشش گیاهی مناسبی داشته باشیم، باز هم شاهد این پروانه‌ها در طبیعت خواهیم بود.

ابوالفتح پور بیان می‌کند: موج افزایشی این پروانه‌ها از نقاط گرمسیر کشور از چندین ماه قبل شروع و با افزایش دمای نقاط سردسیر کشور، در این مناطق نیز دیده می‌شوند که در کشورهای دیگر نیز شاهد این پدیده خواهیم بود.

وی در پایان اضافه می‌کند: این پروانه‌ها از طرفی با حضورشان شادابی و طراوت خاصی به طبیعت داده‌اند و می‌توان به عنوان یک کلاس آموزشی برای دوستداران طبیعت، هنرمندان عکاس، نقاش و حتی کودکان کنجکاومان باشد. از طرفی یک منبع غذایی خوب در چرخه غذایی برای پرندگان و دیگر حشرات بوده و نیز عاملی برای گرده افشانی دیگر گیاهان محسوب می‌گردند.

زیبایی شهر با رنگین بالها

جالب اینجاست امروز بخت با ما یار شد و شنیدن لهجه زیبای اصفهانی، مرا به سوی این گردشگر کشانید همه به خوبی می‌دانیم شهر اولین‌ها در فصل تابستان، پذیرای میهمانان زیادی است. امسال هم که پرواز رنگین بال‌ها، زیبایی دوچندانی به شهر بخشیده‌. مریم به خبرنگار نسل خورشید می گویدما هر سال به تبریز سفر می‌کنیم و از روزی که رسیده‌ایم پرواز پروانه‌ها در شهر به خصوص فضاهای سبز، خیلی هیجان کننده است و کلی عکس از این پروانه‌ها گرفتم. دیدن پروانه‌ها در شهر حس خوبی دارد اما کاش به خوبی از آن‌ها مراقبت کنیم چون افرادی هستند که پروانه‌ها را جمع آوری کرده و اقدام به تهیه کلکسیون می‌کنند. به نظر من دیدن و پرواز پروانه‌ها در آسمان دلچسب‌تر از دیدن آنها به عنوان یک کلکسیون است.

شهر ها میزبان بال مخملی ها

نام این پروانه‌ها، خانم قشنگ و خانم رنگی است. سالیان سال است که در شهرستان‌های مختلف استان حضور می‌یابند و تا کنون آفت زا و خسارت زا نبوده‌اند، علت پرشمار بودن این پروانه‌ها در سطح شهر تبریز به علت شرایط محیطی مناسب است.به گفته معاون حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی، نام این پروانه‌ها، خانم قشنگ و خانم رنگی است. سالیان سال است که در شهرستان‌های مختلف استان حضور می‌یابند و تا کنون آفت زا و خسارت زا نبوده‌اند، علت پرشمار بودن این پروانه‌ها در سطح شهر تبریز به علت شرایط محیطی مناسب است. این نوع پروانه‌ها عمدتاً در جلفا و شبستر بوده و طبق گزارش‌های اخیر در سراب، بستان آباد و هم چنین در تبریز نیز وجود دارد.

اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − یازده =