خانه اجتماعی پست کهن ترین ابزار اتباطی

پست کهن ترین ابزار اتباطی

پست
پست

گذری بر تاریخچه پست

بی تردیدمی توان گفت: یکی از قدیمی ترین اسناد و مدارک پستی دنیا یک ورق پاپیروس مربوط‌ به سال ۲۵۵ قبل از میلاد است که درناحیه هیبه مصر پیدا شد.حال‌ در ابتدا بهتر است بدانیم که واژه پست برگرفته از چه کلمه ای است؟

آری بوستاس در زبان سانسکریت به معنی ‌ثابت و‌ در زبان لاتین این کلمه به‌معنی پستا است‌که به‌ امانت گذاران تغییر شکل داد پست به ایستگاه هایی‌ گفته‌ می شد که در آن اسب یدکی‌ برای مسافران نگهداری می شد و‌ در زبان ایتالیایی به معنی چاپار و چاپارخانه نام گذاری شده است. سازمان چاپاری هخامنشی (آنکارا ) نام داشت که به معنی بیگاری و کار اجباری بود.در همین رابطه به تعریفی از پست می پردازیم.

پست کهن ترین و گسترده ترین ابزار ارتباطی بین مردم یک کشور با ساکنان دیگر سرزمین و مناطق جهان است . همچنین یکی از عمده ترین نهادهای اجتماعی بازمانده از ادوار کهن است که هر کدام از پستچیان از ۳۰۰۰سفر جلوگیری می کرد. سال ۱۹۶۹ روز ۹ اکتبر سال روز تاسیس اتحادیه جهانی پست ،به عنوان روز جهانی پست تعیین گردید . پست یکی از مهمترین برنامه هایش جلب اعتماد مردم و ایجاد باور عمومی نسبت به آن است که برای نخستین بار در جهان در زمان هخامنشیان اداره پست یا چاپار خانه به صورت رسمی آغاز شدکه به وسیله اسب های تندرو به نام چاپار تمام نامه ها و مرسولات توسط شخصی، همراه بااسب های تند رو جابجا می شد که این افراد در جایی به نام راه شاهی تردد می کردند که درمکانی به نام چاپارخانه اسب هایشان را عوض می کردند .در آن زمان داریوش هخامنش درباره پیک های دولتی خود این چنین گفت:(نه برف، نه باران، نه گرما، نه تاریکی شب نمی تواندپیک های تند رو را از حرکت باز دارد) که این جمله امروزه در سر در ساختمان اداره پست نیویورک نقش بسته است .

از چاپارخانه تا دنیای مجازی

پست در سال ۱۲۵۸به صورت اداره پست کار خود را آغاز کرد و به دستور ناصرالدین شاه ( وزارت پست ) ایجاد شد و در زمان صدارت امیر کبیر سیستم پستی نوین ایجاد شد وسال ۱۲۸۸با رواج تلگراف ،سازمانی به نام (وزارت پست و تلگراف)ایجاد شد و در سال ۱۳۰۸خرید سهام تلفن توسط رضا خان (وزارت پست و تلگراف و تلفن) تاسیس شد بعد از انقلاب اسلامی پست از نظر کمی و کیفی ارتقاءیافت و توانست ‌با اجرای‌مکانیزاسیون و اتوماسیون و پست های اکسپرس تغییرات نوین و متنوعی در این زمینه ایجاد کند که امروزه با این همه فناوریها و تجهیزات نوین ارتباطات و رقابت تنگاتنگی بین شرکت های پست وجود دارد که عبارتند از (باکیفیت رساندن محموله ها به مقصد ، نحوه رهگیری مرسوله توسط مشتری، سرعت و قیمت و نحوه انتخاب کاربران صورت می گیرد .

حال سئوال اینجاست که چرا ایران با اینکه نخستین کشور پستی در جهان بوده است اما امروزه از قافله جهانی عقب افتاده است ؟

اواسط دهه ۷۰ بود که تلفن تقریبا در سرتا سر ایران گسترش یافت در همین زمان بود که بسیاری از مرسولات پستی در ایران کاهش پیدا کرد و بنا به گفته گروهی از مسئولان این شرکت هر ساله با تعداد زیادی زیان دهی روبرو است که این زیان دهی روشهای جدید و نوینی را می طلبد که توانستند تعداد محدودی از خواسته های مردم را به وسیله نرم افزارهای پستی و همین طور پست نت و باجه های الکترونیکی انجام دهند .همچنین یکی دیگر از کارهایی را که اداره پست توانسته انجام دهد تا از آن ضرر و زیان خارج شود .حوزه نقل و انتقال مرسولات خریداری شده از فروشگاههای اینترنتی بوده است که این کار هم زیاد موفقیت آمیز نبوده است چرا که یکی ازدلایل نا موفق بودن آن خدمات رسانی ضعیف ادارات پست است که برای حل این مشکل می توان با کشورهای موفقی مثل سوئیس مراوده و تعامل داشت و یا حتی با کشورهای دیگری که پیشتاز هستندتبادل اطلاعات داشته باشند.

نسل خورشید / اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 17 =