خانه اجتماعی پلیس از دیروز تا امروز

پلیس از دیروز تا امروز

نیروی-انتظامی
نیروی-انتظامی

نگاهی گذرا به تاریخچه نیروی انتظامی

به مناسبت روز نیروی انتظامی

می توان گفت : برای اولین بار بنیانگذار سیستم حکومتی‌ و نظامی در ایران ۲۰۰۰ سال قبل در دوره هخامنشیان به وجود آمد‌.  بعدها در زمان ناصرالدین شاه ، زمانی که او به اروپا رفته بود به بازدید از نیروهای پلیس در آن مناطق پرداخت . او شخصی به نام کنت دومونت فورت را که یک افسر ایتالیایی و تبعه اتریش بود را به ایران آورد و نخستین سامانه پلیسی نوین را در ایران بنیان نهاد.

پلیس ها در ایران در یک پروسه زمانی طولانی از دوبخش اصلی شهربانی و ژاندارمری تشکیل شده بودند که بعدها‌ کمیته انقلاب اسلامی هم به این دو بخش اضافه شد که کارش برقراری نظم داخلی و امنیت داخلی بوده است .این ۳ گروه در سال ۱۳۷۰خورشیدی با تصویب مجلس شورای اسلامی با یکدیگر ادغام شدند و نیروی انتظامی را به وجود آوردند نیروی انتظامی ایران از سه بخش مسقل فرماندهی ،حفاظت و اطلاعات و سازمان  عقیدتی،سیاسی تشکیل شده است که حوزه فرماندهی و اطلاعات ، تقریبا در همه کشورها مشترک است ، که در‌ این میان می توان در تاریخ ۱۲ فروردین ۱۳۷۰شخصی به نام سرتیپ محمد سهرابی را به عنوان اولین فرمانده نیروی انتظامی نام برد .

 در همین راستا به طراحی و رنگ اولین لباسهای انتظامی می پردازیم:

در سال ۱۲۵۷ هنگامی که ناصرالدین شاه ، پس از سفر دوم به اروپا رفت و یک پلیس ایتالیایی تبار که تبعه اتریش بود را به ایران آورد ، بعد ها در عکسی ، لباسهای آن زمان را با کت سرمه ای و شلوار آبی نوار دار برای رده ای بالاتر و لباسهای ساده تری را برای رده های پایین که بسیار شکیل بود را طراحی کردند. در سالهای پس از مشروطه ،لباسهای پلیس ها رنگ خردلی با کلاه قاجاری بود .در سال ۱۲۹۲کلنل سوئدی در ایران ، پلیس سوئدی را تشکیل داد با کلاه سفید و آرم بزرگ شیر و خورشید و اونیفورم ‌ آبی روشن .

در سال ۱۳۰۸پلیس ها کلاه پشمی و مشکی رنگ به سر داشتند که بعدها به کلاه گرد سوئدی تبدیل شد با همان رنگ آبی منتها پر رنگ تر .

در سال ۱۳۲۵ این لباسها ، خردلی شد و کلاه هم تبدیل به کلاه کاسکت شد مانند پلیس لندن ، در سال ۱۳۲۸که کلاه ها در لندن تبدیل به کلاه بلند مخروطی شد .

در سال ۱۳۳۰کلاه پاسبانان دوباره کاسکت و در سال ۱۳۵۸کلاه افسران و پلیس ، کلاه  خدمت ساده بود که به رنگ سبز بود ،هنگامی هم که ژاندار مری و شهر بانی و کمیته و پلیس قضایی با هم ادغام شدند و به صورت کنونی در آمدند. کلاه کاسکت با نقش قبلی هم به کلاه کنونی برای افسران و کلاه ساده برای ماموران تبدیل شد. در حال حاضر هم تنها مشکل لباس و اونیفرم آنها رنگ سبز است که با رنگ لباس سپاه اشتباه گرفته می شود .کلاه ماموران ساده هم بسیار ساده است در صورتی که کلاه پلیس باید دارای علائم خاصی باشد .

نیروی انتظامی نماد اقتدار

در همین راستا نیاز است که بدانیم ، پلیس انتظامی امروزه وظایف گوناگونی را بر عهده دارد  شامل پلیس امنیت،پلیس مبارزه با مواد مخدر ،پلیس پیشگیری ،پلیس راهور ،پلیس نظام وظیفه،معاونت صدور گذرنامه،پلیس بزرگراه ،پلیس آگاهی و پلیس حفاظت از شخصیتها ،اینتر پل،یگان حفاظت،پلیس ساحلی،گارد ویژه،یگان ضد شورش ،یگان رها سازی گروگان،یگان ضربت،هنگ مرزی و جنگلبانی.

گفتنی است :مهمترین وظیفه نیروی انتظامی حفظ امنیت در کشور وپیشگیری از وقوع جرائم است که با اتخاذ رویکردهای علمی و کارآمد نسبت به پیشگیری جرم و نا امنی اقدام نموده و بستر لازم را برای توسعه پایدار و امنیت انسانی باید فراهم کرد .

شایان ذکر است ، امروزه این مرزبانان و نیروی انتظامی در اقصی نقاط کشور، با حضور مقتدرانه و عالمانه در حفظ وحراست از مرزهای کشور می کوشند و هر جا که نیاز باشد نیروی انتظامی برای اجرای حقوق شهروندی ورود می کند تا حقوق آنها ضایع نشود.

نسل خورشید/ اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + شش =