خانه اجتماعی کاندید ۴ شهر ایران برای کسب عنوان جهانی درحوزه صنایع دستی

کاندید ۴ شهر ایران برای کسب عنوان جهانی درحوزه صنایع دستی

نسل خورشید |فاطمه علی پور – کاندید شیرازبه عنوان یکی ازشهرهای صنایع دستی در جهان

رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی گفت: شهرهای شیراز، زنجان، ملایر و قاسم‌آباد از ایران برای کسب عنوان جهانی در حوزه صنایع دستی کاندیدا شدند.

هیجاوی با اشاره به کاندید شدن چهار شهر از ایران برای کسب عنوان جهانی در حوزه صنایع دستی گفت: کاندید شدن شهرهای شیراز، زنجان، ملایر و قاسم آباد از ایران برای کسب عنوان جهانی در حوزه صنایع دستی نشان‌دهنده این است که ایرانیان می‌خواهند ورای موضوعات سیاسی و بین‌المللی، خود را به عنوان کشوری فرهنگی به جهان معرفی کنند.

رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی ضمن اشاره به برخی از شاخصه‌های ارزیابی شیراز به عنوان شهر جهانی صنایع دستی اضافه کرد: شرایط کاری، حقوق، بیمه، سلامت محیط کار، امنیت شغلی و غیره از جمله شاخصه‌های مهم برای ارزیابی است.

شیراز در آستانه جهانی شدن

پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز در این نشست گفت: امروز شیراز در آستانه جهانی شدن به عنوان شهر جهانی صنایع دستی قرار دارد و امیدوارم هیات ارزیاب نیز به این نتیجه برسند که ظرفیت‌ها و قابلیت‌های شیراز در حد جهانی شدن است.

محمودیان اضافه کرد: با جهانی شدن شیراز به عنوان شهر صنایع دستی مسئولیت‌های شهرداری این کلانشهر در قبال صنایع دستی افزایش می‌یابد.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: امیدوارم بعد از جهانی شدن شیراز به عنوان شهر صنایع دستی بتوانیم در فضای این شهر مطالباتی که از منظر هنر داریم را ببینیم.

راه‌اندازی بازار هنر در شیراز 

شهردار شیراز در دیدار با نمایندگان شورای جهانی صنایع دستی گفت: بازار هنر به عنوان مکانی برای فروش صنایع دستی در آینده‌ای نزدیک به بهره‌برداری می‌رسد.

اسکندرپور با اشاره به ساخت بازار هنر در محور گردشگری سنگ سیاه توسط شهرداری شیراز گفت: این بازار فرصتی را برای تولیدکنندگان محصولات هنری فراهم می‌کند تا بتوانند به‌صورت مستقیم تولیدات هنری خود را به گردشگران داخلی و خارجی عرضه کنند.

وی در دیدار با هیات ارزیاب ثبت شیراز به عنوان شهر جهانی صنایع دستی افزود: برای توسعه صنایع دستی باید به بعد اقتصادی آن توجه کرد و بهره‌برداری از بازار هنر می‌تواند موجب رونق اقتصاد هنر شود.

شهردار شیراز با بیان اینکه معماری بازار هنر از معماری دوره زندیه و بازار وکیل الهام گرفته است، افزود: این بازار در آینده نزدیک با حضور مسئولان ارشد میراث فرهنگی و گردشگری افتتاح می‌شود.

شیراز در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری صاحب مکتب است و خوشحالم که فرصتی فراهم شود تا با ثبت جهانی این شهر به‌عنوان شهر جهانی صنایع دستی، جهانیان نیز با ظرفیت‌های عظیم هنری شیراز آشنا شوند.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 14 =