خانه اجتماعی کاهش جمعیت روستاها نیازمند واکاوی جدی است

کاهش جمعیت روستاها نیازمند واکاوی جدی است

توسعه روستاها درگرو تخصیص اعتبارات لازم است

به گزارش نسل خورشید|سمنان، منوچهر فخری پیش از ظهر امروز در همایش نکوداشت روز دهیاری که در سالن شهدای گمنام اردوگاه فرهنگی شهید کلاهدوز شهمیرزاد برگزار شد اظهار داشت: کاهش جمعیت در روستاها و در مقابل افزایش تمایل به شهرنشینی از مسائلی است که باید مورد بررسی و واکاوی جدی قرار گیرد و برای تغییر و اصلاح این روند چاره‌ای اندیشیده شود.

وی بیان داشت: آنچه می‌تواند یک روستانشین را دلگرم به ماندن در روستا کند؛ پیشرفت و آبادانی روستاهای است که باید این مهم در دستور کار قرار گیرد؛ چرا که لازمه توسعه و پیشرفت و آبادانی شهرها وجود روستاهایی آباد است.

کمک به ایجاد اقامتگاه‌های بوم گردی به توسعه روستاها 

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سمنان با تأکید بر تقویت و توسعه اقتصاد روستاها گفت: توجه به مقوله گردشگری و ایجاد اقامتگاه‌های بوم گردی ازجمله راهکارهای مؤثر در توسعه اقتصاد روستاها است.

فخری بیان داشت: باید از ظرفیت بانوان توانمند در عرصه مدیریت روستایی و شهری استفاده شود و این مهم به‌طور ویژه در دستور کار قرار گیرد که البته این مهم بارها مورد تأکید از جانب استاندار سمنان قرارگرفته است.

در نظر گرفتن تسهیلات ارزان‌قیمت برای توسعه روستاها 

نماینده مردم شهرستان‌های سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش تأکید کرد: باید مدیریت واحد روستایی برای توسعه روستاها به‌طورجدی در دستور کار قرار گیرد.

احمد همتی یکی از اقدامات مجلس برای توسعه و تقویت روستاها را تصویب ارزش‌افزوده برای روستاهای در مجلس دهم عنوان کرد.

وی با تأکید بر توسعه عمرانی، خدماتی، اقتصادی و گردشگری روستاها گفت: در این راستا می‌توان تسهیلات ارزان‌قیمت با محوریت مدیریت دهیاران در نظر گرفت.

حسین علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 14 =