خانه اجتماعی کاهش ۴درصدی عملکرد محصولات کشاورزی درجهان در پی فرسایش خاک

کاهش ۴درصدی عملکرد محصولات کشاورزی درجهان در پی فرسایش خاک

نسل خورشید |اعظم علی پور – فرسایش خاک در نقاط مختلف جهان بزرگترین تهدید برای سلامت خاک وخدمات اکوسیستمی

نماینده سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، نسبت به مدیریت پایدار منابع خاک ایران اعلام آمادگی کرد و گفت: فرسایش خاک هر ساله موجب کاهش چهار درصدی عملکرد محصولات کشاورزی در جهان می شود.

« گرولد بودچر » افزود: سازمان فائو از کشورهای عضو می خواهد سیاست هایی را اتخاذ کنند که ترغیب کننده طیف گسترده دست اندرکاران برای به کارگیری رویکردهای زراعی مبتنی بر مدیریت پایدار خاک باشد.

وی رویکردهایی مانند بوم شناسی کشاورزی، کشاورزی حفاظتی، کشاورزی ارگانیک، بی خاک ورزی را از جمله رویکردهای مورد تأکید فائو برای ترویج بین ذینفعان و دست اندرکاران عرصه کشاورزی عنوان کرد و اظهارداشت:  خاک یک منبع متناهی است به این معنی که اگر این محصول از بین برود، بازیابی آن در مدت عمر انسان امکان ناپذیر است.

وی تصریح کرد: فرسایش خاک در بسیاری از نقاط جهان بزرگترین تهدید موجود برای سلامت خاک و خدمات اکوسیستمی آن است به طوریکه می تواند موجب حذف سطح حاصلخیز خاک، کاهش فضای مناسب برای ریشه زایی گیاهان، آلودگی آبراهه‌ها و انتشار کربن ذخیره شده در خاک و جو زمین شود.

نماینده فائو در ایران روز جهانی خاک را فرصتی برای نشان دادن ارزش خاک و نقش بسزای آن در امنیت غذایی و اکوسیستم دانست و افزود: با توجه به تغییرات اقلیمی در جهان نیاز است که همه ما تلاش کنیم تا فرسایش خاک متوقف شود تا بتوانیم این امانت ارزشمند را به آیندگان انتقال دهیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 3 =