خانه اجتماعی کتاب و کتابخوانی سنگ بنای توسعه فرهنگ و رشد تمدن ها

کتاب و کتابخوانی سنگ بنای توسعه فرهنگ و رشد تمدن ها

جایگاه کتابخوانی در ایران همچنان درحاشیه

ولتر(برگهای کتاب به منزله بال هایی هستند که روح ما را به عالم نور و روشنایی پرواز می دهند)

به جرات می توان گفت :جامعه ای که کتاب می خوانند به طور حتم عاقل تر و با فرهنگ تر از جامعه ای است که کتاب خیلی کم می خوانند یا اصلا نمی خوانند.طی تحقیقات انجام شده مطالعات سودمند باعث می شود که قسمتهای مختلف مغز تحریک شود کتاب خواندن باعث بالا بردن تمرکز ،بهبود انگیزه ذهنی و دانشی ،کاهش استرس و اضطراب ،افزایش مهارتهای نوشتن و بهبود فکری و تحلیلی و حل مساله می شود .

بی تردید می توان گفت: انسانها از کتاب خواندن هدفهای مختلفی دارند گروهی برای شغلشان مطالعه می کنند گروهی برای تحصیل و گروهی برای وقت گذراندن مطالعه می کنند مطالعه کمک می کند که شما بهتر بتوانید بخوابید چرا که خواب با کیفیت شما را جوانتر نگه می دارد. مطالعه باعث می شود مهارتهای نوشتاری شما بهبود یابدومهارتهای تجزیه و تحلیل شما را هم قدرت بخشد.

به واقع شاید مشکلی که خیلی از ما در هنگام خواندن کتاب با آن مواجه هستیم این است که خواندن کتاب ما معمولا ۲۰۰ کلمه در دقیقه است که فاصله زیادی با ۴۰۰کلمه در دقیقه دارد .

بزرگترین دلیل آن اینست که به صورت نا خود آگاه ما کتاب را به صورت بلند می خوانیم یا زمزمه می کنیم که این مورد باعث افت سرعت خواندن ما می شود .

در همین راستا می توان گفت:کتاب همواره در تمامی دوره ها و زمانها کمک حال انسانها بوده است تا آدمی با اندیشه های سالم در مسیر درست زندگی گام بردارد .

نهادینه نشدن کتابخوانی در جامعه

گاهی اندیشیدن در یک کتاب باعث می شود که انسان محدودیتهای فکری پیدا کند و به همان یک کتاب بسنده کند .در همه کتابها باید اندیشید و به فکر و خرد دیگران نیز باید احترام گذاشت .اگر در روز فقط دو ساعت وقت خود را صرف مطالعه کنیم مسلما به انرژی های مثبت درونی دست خواهیم یافت .گفتنی است کتاب و کتاب خوانی سنگ بنای توسعه فرهنگ و رشد تمدنها است. این نکته ای است که مسئولان فرهنگی و اجتماعی کشور بارها به آن اشاره کرده اند.

اصولا هنوزکتابخوانی جایگاه رفیع و بلند خودرا در جامعه پیدا نکرده است پس کتابخانه نیز مرجع فرهنگی تلقی می شود و نقش این مرجع فرهنگی این است که با قرار دادن افکار ،عقاید و اندیشه های خلاق در کنار یکدیگر ،وسیله ای برای ایجاد علاقه به مطالعه و تحقیق برای افراد جامعه پدید آورد در حالی که سرانه کتابخوانی در کشور ما با توجه به حجم جمعیت با سواد کشور ، بسیار کمتر از حد مورد انتظار بوده است و تنها راه برای افزایش آن، تبلیغات مناسب و آگاه سازی مردم به ویژه نسل جوان به اهمیت مطالعه است در نتیجه فراهم کردن امکانات و فرصت های مطالعاتی برای کودکان و نوجوانان که نیازمند کمک هستند علاوه بر تلاش وکوشش خود آنها نیاز به برنامه ریزی و مشارکت حساب شده مربیان دارد .

شایان ذکر است که هیچ دولت و ملتی از اینکه فرهنگ کتابخوانی و درک معارف بیشتر و فهم افزون تر علوم و آشنایی با پیشرفت ها در جامعه اش توسعه وگسترش کمی وکیفی یابد لطمه نمی بیند بلکه بی تردید نفع آن متوجه جامعه خواهد بود .

اعظم علی پور

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =