خانه اجتماعی کریستوفر نولان،بزرگترین کارگردان معاصردنیا

کریستوفر نولان،بزرگترین کارگردان معاصردنیا

فیلم ممنتو بزرگترین پرش در حرفه کاری نولان

کریستوفر نولان در لندن به دنیا آمد حرفه پدرش در زمینه تبلیغات و مادرش مهماندار هواپیما بود وی در ۷سالگی با دوربین ۸ میلی متری پدرش فیلم سازی را آغاز کرد و در ۱۱سالگی فیلم سازی حرفه ای را آغاز نمود

نولان سالها بعد به کالج دانشگاهی لندن رفت و در رسته ادبیات انگلیسی تحصیل کرد که علت انتخاب این دانشگاه ساختمانهای مجهز فیلم سازی اش بود وی در دانشگاه رئیس انجمن فیلم دانشگاه شد و بعد از فارغ التحصیلی به کارگردانی فیلمهای شرکتی و تبلیغاتی روی آورد .

نولان اولین فیلم بلندش را به نام تعقیب با کمک دوستش ساخت و بعد از آن فرصت ساخت ممنتو برایش به وجود آمد که به گفته خود او بزرگترین پرشی است که تا به امروز در زندگی اش داشته است این فیلم در جشنواره بین المللی فیلم ونیز که قدیمی ترین و بزرگترین جشنواره سینمایی دنیا است در کنار جشنواره کن و برلین که به مهمترین رخدادهای سینمایی اروپا و جهان می پردازدبه نمایش در آمدکه تحسین منتقدان را بر انگیخت.

این کارگردان به ساخت فیلمهای دیگری مانند بی خوابی پرداخت که آن را می توان جانشینی ارزشمند برای فیلم ممنتو دانست وی بعد ها در سال ۲۰۰۳ فیلم بتمن را ساخت که در سال ۲۰۰۵ اکران شدکه یکی از بزرگترین پروژه ای نولان تا آن زمان به شمار می رفت . بعد از فیلم بتمن در سال ۲۰۰۶ فیلم حیثیت را ساخت که در نظر منتقدین فیلمی موفق بود در همان زمان بود که نولان اعلام کرد ادامه فیلم بتمن را با نام شوالیه تاریکی می سازدکه به جرات می توان آن را یکی از فیلمهای ابر قهرمان او یاد کرد .

شوالیه تاریکی نخستین فیلم او بودکه قسمتهایی از آن با دوربین آی مکس ۷۰|۱۵میلی متری فیلم برداری شد .

بعد از فیلم نولان در شوالیه تاریکی وی دوباره با وارنر برادرز وارد قرارداد شد و دوباره شروع به ساخت فیلمی به نام تلقین کرد که این فیلم هم توانست با موفقیت چشمگیری مواجه شود . شخصی به نام ریچارد روپر از شیکاگو سان – تایمز نمره A مثبت به وی داد و آن را یکی از فیلمهای موفق  ۲۰۱۰ خواند .در این فیلم به شعور مخاطب احترام گذاشته می شود و گفتنی است که فیلم نامه فیلم را هم خود نولان نوشته است.

 شوالیه تاریکی بر می خیزد آخرین فیلم سه گانه نولان

کریستوفر نولان سومین و آخرین فیلم شوالیه تاریکی بر می خیزد را در سال ۲۰۱۲ به اتمام رساند و سه گانه آن را کامل کرد و توانست این مجموعه را با موفقیت به اتمام برسانددر صورتی که اندرواوهیر از سالون نوشت این فیلم مسلما هیجان انگیزترین و مشوش سازترین فیلمی است که تا کنون ساخته شده است که توانسته عملکرد خوبی داشته باشد و سیزدهمین فیلم تاریخ باشد اما هنگام نمایش شبانه این فیلم در یکی از سینماهای آرورا در کلرادو شخصی مسلح به روی تماشاگران آتش گشود که این کار باعث تاسف نولان شد و آن را فاجعه ای غیر قابل تحمل خواند وی بعد از آن فیلم مرد پولادین را ساخت و در سال ۲۰۱۳ هم توانست فیلم میان ستاره ای را کارگردانی کند .

فیلم میان ستاره ای بر اساس نظریات کیپ تورن فیزیکدان نظری ساخته شده است که ما را به سفر قهرمانانه میان ستاره ای می برد که دورتر از ادراک علمی ما است .

فیلم میان ستاره ای در سال ۲۰۱۴ اکران شد و نظرات مثبتی از سوی منتقدین گرفت این فیلم یکی از بهترین فیلمهای ۲۰۱۴ شناخته شد .

نسل خورشید |اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + نه =