خانه اجتماعی کعبه زرتشت در نقش رستم با هدف ارزیابی سلامت سازه

کعبه زرتشت در نقش رستم با هدف ارزیابی سلامت سازه

کعبه زرتشت، بنایی به جا مانده از عصر هخامنشی

به گزارش نسل خورشید به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید با اعلام این خبر گفت: نتایج  اولیه حاصل از تحلیل داده‌ها نشان می دهد سلامت این سازه محرز بوده و تاکنون هیچ گونه نشستی در بنای ارزشمند کعبه زرتشت مشاهده نشده است.

حمید فدایی بروز دوره خشکسالی در منطقه و برداشت‌های بی‌رویه آب‌های زیرزمینی، امکان ایجاد فرونشست‌ در محدوده بنا  را از جمله نگرانی های کارشناسان برای پایش این بنا عنوان کرد.

به گفته وی  طرح پایش و ارزیابی سلامت سازه کعبه زرتشت و اطمینان از عدم وارد آمدن مخاطرات احتمالی با هدف حفاظت از بنا از جمله برنامه های پایگاه میراث جهانی تخت جمشید است.

فدایی انجام برداشت‌های دقیق میدانی از موقعیت فرونشست‌ها در محوطه و همچنین انجام برداشت‌های اسکن لیزر برد کوتاه و فتوگرامتری در برهه‌های سه ماهه و سپس مقایسه با نقشه‌های GIS و ترسیم جهت فرونشست‌ها را از جمله اقداماتی برشمرد که در حال حاضر در این محوطه در حال انجام است

دراین مکان علاوه بر اهمیت مذهبی و تاریخی وجود کتیبه‌های ساسانی درجداره آن بر ارزش و اعتبار تاریخی آن به عنوان یک سند ارزشمند و مهم افزوده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =