خانه اجتماعی گر نگاهت از شکوفایی تهی ست در وجودت شعله های زندگیست

گر نگاهت از شکوفایی تهی ست در وجودت شعله های زندگیست

تامین شغل مهمترین دغدغه نابینایان است

زوج نابینای البرزی عنوان کردند:

به علت کمبود کاغذ و ادوات نگارشی مخصوص  نابینایان با میل بافتنی روی کاغذ های باطله A4 می نویسیم

به گزارش نسل خورشید|همزمان با روز بزرگداشت حافظ و اندکی پیش تر از بیست و سوم مهرماه روز جهانی نابینایانَ محمد بهروزی فر و همسرش مینا نژاد فلاح زوج نابینا و فرهیخته البرزی مهمان هفته نامه سراسری نسل خورشید بودند ؛ زوجی نویسنده و ادیب که  علیرغم شرایط و محدودیت هایی که دارند ؛ برخلاف بسیاری از افراد بینا از شرایط سخت  زندگی  نهراسیدند و با عشق و علاقه ای کم نظیر دست در دست یکدیگر زندگی مشترک و خانواده ای را به وسعت احساس و عواطف زیبای انسانی شکل دادند ؛ خانواده ای که می توان از آن لذت برد و از آن به عنوان یک الگو برای جامعه یاد کرد.

این زوج نابینا در روزهایی که شرایط اقتصادی جامعه چندان مساعد نیست اما برخلاف بسیاری که منتظر فرصت ها هستند ؛ با تلاشی وصف ناپذیر درصدد ایجاد فرصت ها هستند و با صرف فعل ما می توانیم و با تکیه بر ایمان زندگی خود را پیش می برند.

در همین رابطه خبرنگار ما به گفتگو با این زوج ادیب و هنرمند پرداخته است ؛ زوجی که  محمد بهروزی فر در خصوص آشنایی شان این گونه سخن گفت و افزود :  ادبیات و بحث های ادبی و احساسی سرآغاز و بستر ساز  آشنایی من و همسرم  بود و امروز نیز همچنان ادبیات و مباحث فرهنگی و ادبی سرمنشاء  بسیاری از گفتگو های ماست.

وی در همین زمینه با بیان اینکه نابینایی پایان زندگی نیست ؛  از نابینایان با عنوان روشنفکر یاد کرد و افزود: به راستی نابینایان افرادی هستند که با چشم فکر و روشنایی ذهن می بینند   و به همین سبب عنوان روشنفکر عنوان مناسبی برای آنها است .

وی در همین ارتباط نابینایان را افرادی عمیق ، فکور و با مطالعه توصیف کرد و افزود: تصور می کنم سطح مطالعه ، تفکر و تعمق در میان نابینایان بیش از افراد عادی باشد و همین مساله باعث شده که روشندلان روشنفکرانی واقعی و بدون ژست های سطحی و ظاهری روشفکری باشند.

ناتوانی جسمی سد راه انسان نیست

در بخش دیگر این گفتگو  ؛ مینا نژاد فلاح با ذکر شعری با این مضمون با دو چشم نابینا حال ما پریشان نیست ، ناتوانی جسمی سد راه انسان نیست افزود: نابینایان اغلب با درک حکمت  خداوند سعی کرده اند زندگی مستقل و توام با تلاشی را تجربه کنند وچه بسا تلاش آنها برای دستیابی به اهداف به واسطه محدودیت در دیدن چند برابر افراد عادی باشد ؛ اما در عین حال نابینایان با تلاش وکوششی کم نظیر سعی در شکر گذاری نعمت های خداوند دارند.

وی در همین رابطه با اظهار اینکه  اغلب نابینایان علاقه مند به تحصیل در سطوح عالی و مطالعه و پژوهش هستند ؛ افزود: هر چند این روزها با گسترش تکنولوژی شرایط و بستر مناسب تری برای تحصیل و مطالعه نابینایان فراهم شده است اما همچنان نابینایان برای تحصیل و مطالعه با شرایط دشواری همچون کمبود و گرانی کتب مخصوص و ادوات نوشتاری روبرو هستند.

این نویسنده نابینا در همین رابطه افزود: متاسفانه به سبب گرانی و کمبود کاغذ و لوحه نگارش ؛ ما برای نوشتن متون خود مجبوریم از کاغذ های باطله افراد عادی به صورت چند لایه استفاده کنیم و با میل بافتنی روی آنها بنویسیم (ایجاد سوراخ و برجستگی کنیم ).

افزون بر آنچه گفته شد محمد بهروزی فر در بخش دیگری از این مصاحبه با اشاره به مزایای طرح ملی همیار کتاب -همراه قلم افزود: علیرغم سختی های پیش روی نابینا یان برای تحصیل و مطالعه ؛ تصور می کنم به علت علاقه این قشر فرهیخته به مساله مطالعه و پژوهش ؛ ازاین پس نابینایان و البته سایر افراد معلول نقش برجسته ای در اجرای این طرح  در سطح کشور داشته باشند و آنها نقش برجسته و تاریخی خود در خدمت به فرهنگ و مقوله کتابخوانی را به شایستگی به انجام برسانند.

محمد بهروزی فر با بیان اینکه بسیاری از نابینایان و معلولان علیرغم محدودیت ها ؛ بیش از دیگر افراد نسبت به اجرای مسئولیت اجتماعی حساس هستند افزود: مشارکت اجتماعی بالا و حضور پرشور نابینایان ومعلولان در فعالیت های اجتماعی بدون تردید گویای اهتمام آنها در پیگیری مسئولیت های اجتماعی است.‌

خط بریل به وسعت دیدن

در همین راستا مینا نژاد فلاح با بیان اینکه خط بریل خط سپیدی به وسعت دیدن است تصریح کرد : نابینایان دانش را با سر انگشتان خود لمس می کنند وبه همین واسطه بیش از دیگران برای آن اهمیت قائل هستند وقدر آن را می دانند.

وی در ادامه تامین شغل  را  یکی از مهمترین دغدغه های نابینایان دانست وافزود: در حالی که نابینایان با تلاش وکوشش مضاعف اغلب  با هدف دستیابی به استقلال به تحصیلات عالی دست یافته اند  وتلاش دارند که انسان های مفیدی در جامعه و خانواده باشند اما متاسفانه در کسب مشاغل مناسب ناکام هستند وبه همین سبب لازم است که مسئولان در این زمینه اهتمام بیشتری داشته باشند

وی در پایان ضمن شادباش و تبریک روز عصای سپید با بیان دعایی خاطرنشان کرد: خداوندا آرامشی عطا فرما تا بپذیرم آنچه را  که نمی توانم تغییر دهم ، شهامتی ده تا تغییر دهم آنچه را که می توانم و بینشی عطا فرما که تفاوت این دو را درک کنم .

محمد بهروزی فر نیز در پایان با تبریک بیست وسوم مهرماه روز عصای سپید افزود: به تمام نابینایان ، کم بینایان ومعلولانی که علیرغم معلولیت موفق شده اند ظرفیت های بزرگ انسانی خود را در دیگر ابعاد به معرض نمایش بگذارند افتخار می کنم و خوشحالم که در کنار این جمع فرهیخته فعالیت دارم.

گفتنی است محمد بهروزی فر با بیش از نود و پنج درصد معلولیت چشمی نویسنده و فیلمساز کم بینای البرزی است و همسرش مینا نژاد فلاح نویسنده و نمایش نامه نویس  نابینای البرزی  است که دارای مدرک کارشناسی ادبیات است.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + هفده =