خانه اجتماعی گیلان یکی از مراکز مهم تامین مرغ بازار تهران

گیلان یکی از مراکز مهم تامین مرغ بازار تهران

نسل خورشید |فاطمه علی پور – ماهانه ۱۵۰۰۰ تن مرغ در استان گیلان تولید می‌شود

گیلان یکی از استان‌های عمده تولید مرغ در کشور محسوب می‌شود و تاکنون هیچ مورد یا نمونه مثبتی از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد در واحدهای صنعتی تولید مرغ این استان مشاهده نشده است.

  • رشت، گیلان با تولید ماهانه ۱۵ هزار تن مرغ و صادرات بخش زیادی از آن به‌‌‌عنوان یکی از استان‌های عمده تولید مرغ کشور محسوب می‌شود و پایش‌های مستمر انجام شده نشان می‌دهد تاکنون هیچ مورد یا نمونه مثبتی از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد در واحدهای صنعتی تولیدی این استان مشاهده نشده است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی گیلان در رشت با اشاره به اینکه ماهانه ۸ میلیون قطعه جوجه‌ریزی در این استان انجام می‌شود  اظهار داشت: در حال حاضر تولید مرغ در واحدهای صنعتی گیلان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۵ درصد افزایش و در مقایسه با ماه گذشته نیز مساوی بوده است.

حجت علی اکبرنژاد ظرفیت کشتار روز مرغ در استان گیلان را ۴۰۰ تا ۵۰۰ تن اعلام کرد و با بیان اینکه این استان یکی از مراکز مهم تأمین مرغ بازار تهران محسوب می‌شود افزود: حدود ۲۰۰ تا ۲۳۰ تن از مرغ‌های کشتار شده در داخل استان مصرف شده و مابقی نیز به سایر استان‌های کشور از جمله بازار بزرگ تهران صادر می‌شود.

وی با بیان اینکه هیچ‌ کدام از واحدهای صنعتی تولید مرغ در استان گیلان تاکنون مشکلی در مورد شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد نداشتند عنوان کرد: دامپزشکی استان گیلان به‌‌صورت مرتب و مستمر در حال کنترل اوضاع و انجام پایش‌های مستمر بوده و در مورد آلوده شدن واحدهای صنعتی استان تاکنون گزارشی ارسال نکرده است.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی گیلان از اعلام موارد احتیاطی به واحدهای صنعتی و مرغداری‌های استان جهت پیشگیری از شیوع بیماری آنفلوآنزا فوق حاد سخن گفت و تصریح کرد: در حال حاضر به تمام واحدهای صنعتی تولید مرغ استان گیلان گفته شده که موارد قرنطینه را رعایت کرده و در دستور کار قرار دهند.

علی اکبرنژاد سمپاشی و ضدعفونی کردن کلیه ماشین‌های حمل کود، جوجه و دام قبل از ورودشان به داخل واحدهای تولیدی را برای پیشگیری از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد ضروری دانست و خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر هیچ‌گونه مشکلی در گیلان نداشتیم و واحدهای تولیدی مرغ استان با بیماری آنفلوآنزا درگیر نشدند.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی گیلان افزایش تولید و بهره‌وری در حوزه تولید مرغ را از رئوس و اهداف مهم این سازمان برشمرد و عنوان کرد:‌ مرغ تولید شده در واحدهای صنعتی گیلان به‌علت میزان بسیار کم مصرف دارو،‌ شیوع کمتر بیماری‌ها و درصد تلفات بسیار پایین در رده سالم‌ترین مرغ‌های تولیدی کشور قرار دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =