خانه اجتماعی یلدا پیش زمینه ای برای جشن های زمستانی

یلدا پیش زمینه ای برای جشن های زمستانی

نسل خورشید |نصرالله شرافتی اکبر پور -جشن های کهن ایرانی به گفته رئیس بنیاد البرز شناسی 

دکتر مهراب رجبی ؛ رئیس بنیاد البرز شناسی عنوان کرد:

یلدا  ؛ جشن میلاد مهر است

دکتر مهراب رجبی ؛ همزمان با شب یلدا مهمان هفته نامه سراسری نسل خورشید بود تا از ریشه این جشن باستانی سخن بگوید ؛ وی در همین رابطه در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت : از آنجایی که از روز اول دی ماه هر روز یک دقیقه به طول روز افزوده می شود ؛ یلدا به نوعی جشن نور ، فروغ و روشنایی و به عبارتی جشن زایش مهر یا خورشید است.

وی در همین رابطه با اظهار اینکه یلدا پیش زمینه ای برای جشن های  بعدی زمستانی است ؛ که بسیاری از آنها دیگر منسوخ و یا کمرنگ شده اند ؛ افزود : از دیگر جشن های پس از یلدا می توان به جشن سده در دهم بهمن ماه و جشن سوری اشاره کرد که هر دو در ستایش گرما و روشنایی در دل سیاهی و سرمای زمستانی اشاره کرد.

وی درادامه با بیان اینکه جشن های کهن ایرانی در ستایش نعمت های پروردگار شکل گرفته اند و بهانه ای برای رفع کدورت و گردآمدن خانواده ها در کنار یکدیگر بوده اند ؛ افزود: از آداب شب یلدا می توان به حافظ خوانی ، شاهنامه خوانی ، شال اندازی و غیره  اشاره کرد که متاسفانه برخی از این مراسم ها دیگر در میان مردم رایج نیست و یا تنها در برخی مناطق در جریان است.

وی در پایان با بیان اینکه مهر از دل سیاهی طولانی ترین سال متولد می شود ؛ افزود: یلدا گویای باور عمیق ایرانیان به نور و روشنایی و آرمان همیشگی آنها در مبارزه با اهریمن سیاهی وتاریکی است.

تهیه و تنظیم : نصرالله شرافتی اکبرپور (آیینه )

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + پنج =