خانه اجتماعی دانش آموز منبع خلاقیت‌ و نوآوری ؛ ۱۳ آبان « روز دانش آموز »

دانش آموز منبع خلاقیت‌ و نوآوری ؛ ۱۳ آبان « روز دانش آموز »

روز ملی دانش آموز
روز ملی دانش آموز

دانش آموز منبع خلاقیت‌ و نوآوری

به مناسبت ۱۳ آبان ؛ روز دانش آموز

به واقع می توان گفت که دانش آموز گنجینه ارزشمند جامعه است که جامعه را می سازد و نقش مطلوبی بر آن می گذارد. دانش آموز منبع خلاقیت و نوآوری است ؛ دانش آموزان کشور در طول سال تحصیلی برای ساعاتی ساکنان جامعه کوچکی به نام مدرسه هستند. آنان می توانند جامعه کوچک خویش را به خوبی اداره کنند و یا باعث آشفتگی آن شوند. مدرسه مهم ترین واسطه انتقال دانش و مهارت به دانش آموزان است.

یک دانش آموز خوب از فرصت هایش به خوبی استفاده می کند و کارهای خود را طبق برنامه ریزی انجام می دهد ؛ در نتیجه می توان گفت که مهم ترین رمز موفقیت او را می توان برنامه ریزی صحیح و مناسب دانست ؛ بدین معنی که او درس خواندن خود را به نحوی زمان بندی‌ کند که وقت کافی برای انجام کارهای جنبی مورد علاقه اش را داشته باشد.

انگیزه ؛ کلید افزایش یادگیری دانش آموز

همچنین انجام کارهای مورد علاقه ، تفریح و سرگرمی به عنوان محرک و انرژی دهنده مغز برای تمرکز بیشتر روی یادگیری دروس اصلی عمل می کند و از خستگی و فرسودگی روان و ذهن جلوگیری می کند. در همین زمینه گفتنی است که انگیزه ارتباط مستقیم و مثبتی با پیشرفت تحصیلی دارد. انگیزه وسیله ای برای پیشرفت تحصیلی است که گاهی از آن به عنوان هدف نیز نام برده می شود ؛ زیرا با افزایش انگیزه پیشرفت تحصیلی نیز پدید می آید.

حال این انگیزه به دو صورت تقسیم می شود :

  • انگیزه های بیرونی مانند پول ، تایید ، محبت ، احترام و نمره و …
  • انگیزه های درونی مانند رضایت خاطر و احساس خوب از یادگیری و …

در همین راستا نیاز است که بدانیم یک دانش آموز خوب ، خلاق نیز باید باشد ؛ همچنین بر خلاف گذشته که همه مردم فکر می کردند که دانش آموزان بیشتر مصرف کننده بوده اند و معلم منبع اصلی دانش آموزان بوده است اما امروزه همه بر این باورند که دانش آموزان خودشان باید تحقیق و پژوهش کنند و تلاش کافی داشته باشند تا به هدفی که مد نظر دارند برسند.

پیشاپیش ۱۳ آبان روز ملی دانش آموز بر دانش آموزان گرانقدر ایران زمین مبارک باد …

نسل خورشید / اعظم علی پور

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + پانزده =